Ekonomi

Küresel pazarlarda yapay zeka rüzgarı devam ediyor

Dünya Borsalarında teknoloji hisselerinin başını çektiği yükselişler etkili oluyor.

Perşembe günü ABD’de S&P 500 yüzde 0,88 yükselirken, Nasdaq 100 günü yüzde 2,46 artışla tamamladı. Yonga üreten şirketlerin hisseleri, Nvidia Corp.’un yapay zekaya yönelik güçlü talep nedeniyle Çarşamba günü satış tahminini geçmesinin ardından üst üste ikinci günde endeksleri yükseltti. Nvidia hisseleri yüzde 24 değer kazandı, şirketin piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaştı.

ABD’deki Marvell Technology Inc.’in teknolojiden elde ettiği gelirin bir yıl öncesine göre 2024’te en az iki kat artacağını tahmin etmesiyle yapay zeka rallisi Perşembe günü devam etti. Borç limiti gerilimi ve düzeltme hareketi nedeniyle ABD vadeli endekslerinde bu etki hissedilmese de MSCI Asya Pasifik Endeksi, üç günlük kesintisiz kaybının ardından teknoloji hisselerinin liderliğinde yükseliyor.

Fed cephesinden mesajlar gelmeye devam ediyor

Boston Fed Lideri Susan Collins, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını durdurmuş veya durdurmanın eşiğinde olabileceğini söyledi.

Collins, “Enflasyon hala çok yüksek olmasına rağmen, umut verici bazı ılımlılık işaretleri var” dedi. “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum.”

Ancak Perşembe günü ABD’de yıllıklandırılmış büyümenin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 olduğu açıklandı. Revizyon öncesi bu oran ve beklenti yüzde 1,1 seviyesindeydi. Perşembe günü yakaladığı prestijle önümüzdeki iki Fed toplantısında çeyrek puanlık faiz artışı tamamen swap fiyatlamasına girdi. Temmuz ayı Fed toplantısına ilişkin swap sözleşmelerinde faiz oranı, yüzde 5,34 ile yüzde 5,08 olan mevcut efektif Fed fonlama faizinin 25 puan üzerinde gerçekleşti.

Dün 7 haftanın en yüksek seviyesini gören Bloomberg Dolar Endeksi de Fed’in beklentileriyle birlikte bu sabah 1 puan düştü.

gaziemir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu