Yaşam

Polanski ve Allen’a davet tepki gösterdi: ‘Tacizcileri destekliyorlar’

Bu yıl düzenlenecek 80. Venedik Film Festivali’ne cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Roman Polanski, Woody Allen ve Luc Besson gibi isimlerin katılımı tepki gördü. Bazı sosyal medya kullanıcıları ve eleştirmenler, festivalin ‘tacizcileri desteklediğini’ söyledi.

Üvey kızı Dylan Farrow tarafından cinsel tacizle suçlanan Woody Allen’ın ‘Coup de Chance’ filminin galasının festivalde yapılacağı belirtildi. 1977’de 13 yaşındaki bir çocuğa tacizle suçlanan Polanski’nin ‘Saray’ sineması da festivalde yer alıyor. Polanski kabahatini 1978’de itiraf etti ve 42 gün hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı, ancak davası devam ederken Amerika Birleşik Devletleri’nden kaçtı.

Öte yandan aktör Sand Van Roy’un cinsel saldırıyla suçladığı Luc Besson’un yeni filmi ‘Dogman’ da festival kapsamında gösterilecek. Van Roy, Paris’teki Bristol otelinde görüştükten sonra Mayıs 2018’de Besson’a karşı ilk saldırı suçlamasını yaptı.

FESTİVAL YÖNETMENİNDEN SAVUNMA

Gelen tepkilerin ardından konuyla ilgili açıklama yapan festival direktörü Alberto Barbera, ‘bir sanatçı olarak suçlamalar ve sorumluluklar arasında ayrım olması gerektiğini’ savundu. Barbera, THR Roma’ya “Polanski davası 50 yıldır tartışılıyor” dedi. Suçlamalar ile sanatçının sorumlulukları neden ayırt edilemiyor anlamıyorum. Polanski 90 yaşında, işinin güzide ustalarından, müthiş bir sinema yapmış… Mesleğinin son sineması olabilir.” (DIŞ HABERLER)

tasova-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu